Son Haberler
Anasayfa » Arama Motoru » Bilişim Alanındaki Devlet Teşvikleri

Bilişim Alanındaki Devlet Teşvikleri

Bilişim sektörüne Devlet teşvikleri Var Mı?

Bilişim sektöründe yer alan/alacak projelere Ekonomi Bakanlığı tarafından, 2012/4 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında destekler verilmektedir. Başvurular Ekonomi Bakanlığı’na veya Üye olunan/olunacak ihracatçı birliklere yapılmaktadır.

bilisim-sektorunde-devlet-destekleri-tesvikleri

Bilişim Sektörüne Hitap Eden Projeler Hangi Devlet Teşviklerinden Faydalanabilirler?

1-) Tanıtım, Reklam Teşvikleri

Bilişim sektöründe hizmet eden bir şirketin, yurt dışında reklam ve tanıtım faaliyetleri, %60-%70  oranlarında, maksimum yıllık 100.000 – 250.000$‘a kadar devlet tarafından desteklenmektedir.

 • Diyelim ki global bir projeniz var, bu projenin yurt dışında tanıtımı için arama motoru ve internet sitelerine yönelik reklamların yarısını yani %50′sini, yıllık 100.000 $‘a kadar devletten destek alabilirsiniz. (Yurtdışındaki hedef pazara hitap eden ve Türkçe olmayan web sitelerine verilen banner reklam giderleri, arama motorlarında yapılan, Türkçe dışında ve Türkiye’yi hedeflemeyen reklam harcamaları, yurtdışına tanıtım amaçlı gönderilecek promosyon malzemeleri -kalem, takvim, ajanda vb.-, yurtdışındaki dergi, gazete, bilboard, televizyon, radyo vb. mecralarda yayınlanacak ve içeriği Türkçe olmayan reklamlar… bu kapsamda olup, bu kapsamlar benzeri durumlarla genişletilebilir.)
 • Yurt dışında yer alan fuar, etkinlik ve konferanslara katıldığınız taktirde, katılım maliyetlerinin %70‘ini devlet karşılamaktadır. Bu teşviklerde yararlanılabilecek üst limit 15.000 $‘dır.
 • Yurt dışında, yeni bir pazara girmeyi düşünüyorsanız, pazar araştırması ve pazar raporları satın alınması konusunda, devlet rapor bedelinin %60‘ını ödemektedir.
 • Eğer bilgisayar oyunu projeniz var ve bunu yurt dışında tanıtmak istiyorsanız; devlet, tanıtım maliyetinizin %50‘sini 100.000 $’a kadar ödemektedir.
 • Yurtdışında marka tescili yapılmak istenirse, marka tescil giderleri teşviklerle desteklenen unsurlar arasında.
 • Geliştirdiğiniz mobil uygulamaların, Google Play Store ya da Apple App Store benzeri satış platformunda yer alması için ödenen tutarların %50‘sini 50.000$‘a kadar devlet ödemektedir.
 • Projeniz hazır, ihracat amaçlı ve yurtdışında müşteri bulmak istiyorsunuz. Bu ihtiyacınıza yönelik seyahat giderleri de (otel masrafı, uçak bileti masrafı) %70 oranında devlet tarafından desteklenmektedir.

Bilişim Şirketlerinin Yurt Dışı Ofislerine Kira Teşviği

bilişim sektöründe devlet teşvikleri

Bilişim şirketlerinin yurt dışındaki kira harcamalarına devletin verdiği destek oranı %50-%70 oranlarında, yıllık

maksimum 100.000 – 120.000$‘a kadar desteklenir.

 • Bilişim sektöründe koşturan şirketlerin yurt dışında açacakları ofis veya şubelerinin kira giderlerini, yıllık 200.000  $‘a kadar, devlet desteklemektedir.
 • Teknokentlerin yurt dışında açacakları birimlerin kiraları %80 oranında desteklenir.
 • Marka tescil giderleri için, %50-%60 oranlarında, maksimum yıllık 50.000$‘a kadar,
  devlet tarafından destek verilmektedir.

Bu Teşviklerden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

• İnternet sitesinin yabancı bir dilde faaliyet göstermesi veya Türkçe olmayan bir dilde hazırlanmış sayfalar içermesi gerekmektedir. Eğer e-ticaret söz konusuysa yurtdışına satılacak ürünlerin sunulduğu sayfaların Türkçe olmaması gerekiyor.
• Teşviklerden faydalanmak isteyen şirketlerin limited, anonim, kolektif veya sermayesi paylara bölünmüş komandit  şirket olması gerekmektedir. Şahıs şirketleri teşviklerden faydalanamaz.
• E-ticaret yapılıyorsa, yurtdışına veya yurt dışında satılacak ürünlerin Türkiye’de üretiliyor olması gerekiyor. Ayrıca satılan ürünlerin markasının, Türkiye’de tescilli bir marka olması gerekiyor.

Özetle…

Açıkladığımız devlet destekleri ile ilgili destek üst limitleri ve teşvik oranları değişebiliyor. Mevzuat ve genelgelerde çok daha detaylı bilgileri bulmak mümkün. Fakat bu genel bilgi ile herhangi bir teşvik danışmanlığı firması ile anlaşarak başvuru sürecini ve alınacak teşviklerin kabulünü hızlandırmak mantıklı.

Çünkü devlet teşvikleri 4 yıl süre ile sınırlı ve bu 4 yıllık süre, destek alacak şirketin teşvik başvurusunun kabul edildiği tarihte başlar ve 48 ay sonra biter. Yani teşviklerden faydalanmak için teşvik belgesinin çıkmasını beklemenize gerek yok, başvuruyu yapıp yatırımlara başlamak gerekir. Ayrıca bu süreçte devletin diğer hibe ve teşviklerinden faydalanılamaz. 48 ay sonra tekrar teşviklerden faydalanmak için başvuru yapmak gerekmektedir.

yazılıma, pc oyuna, bilgisayar oyununa, web sitesine, bilişime, devlet desteği var mı, teşvik var mı, nelere teşvik var, kira desteği, yurt dışı, tanıtım, reklam, teşvikleri, şartları ne, ne kadara kadar, hangi teşviklerden faydalanılabilir

Konu Hakkında Yapılan Aramalar:

  devlet tevikleri, , 

Hakkında Murat SK

Murat SK, BilişimNokta’nın kurucu ortaklarından. 1998 yılından beri web tabanlı uygulamalar ile ilgileniyor. Hem yazılım ile ilgili hem de tasarım ile ilgili makaleler yazıyor. Yeni teknolojinin yeni ürünlerini inceler, raporunu paylaşır.

Check Also

Google Sadece Arama Motoru mu?

Arama motoru denildiği vakit akla gelen ilk isim yıllardır Google olmakta. Zira bir çok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir