Son Haberler
Anasayfa » Teknoloji » Siber Savaş Dünyasında Neler Oluyor?

Siber Savaş Dünyasında Neler Oluyor?

Pek aşina olunmayan bir kelime “siber savaş” aslında her geçen gün yayılan ve ülkeler arası sorunlara dahi neden olan bir durum haline geliyor. Zira artık her şey internet ve bilgisayar. Ülkeler, firmalar, kişiler… Herkes bilgilerini internet üzerinden, bilgisayar üzerinde tutmakta. Herhangi bir bilgi tutulmasa dahi; bir çok ülke çeşitli sosyal hizmetleri internet üzerinden vermekte, çok ciddi duyuruları internet üzerinden yapmakta.

Hâl böyle olunca da herhangi bir aksama, o ülke içerisinde çok ciddi sorunların oluşmasına neden oluyor. Örneğin, ülkemizde ki üniversite sınavları; devletin o kurum için tahsis ettiği site üzerinden yapılan duyurular ile öğrenciler tarafından takip edilmektedir. Başvuru aşamaları, bilgiler, haberler ya da sınav sonuçları… Her şey site üzerinden takip edilir. Aynı durum diğer kurumlar içinde geçerlidir. Milyonlarca vatandaş, devlete ait bu internet siteleri üzerinden ihtiyaçları olan önemli bilgileri elde eder, haberlere ulaşırlar. İşte, böyle bir düzene karşı; herhangi bir dış ekip, güç tarafından bir saldırı olması halinde siteler erişime bir sürede olsa ara vermektedir.

Tamamen istemsiz olarak yaşanan bu saldırılar, sitelerde ki akışı bozmakta; milyonlarca kişi için önemli olan işlemler yarım kalmaktadır. Bu nedenle de siber savaş kavramı daha fazla önem kazanmaktadır ve bir çok devlet, bu konuda önlem almak adına özel ekipler kurmaktadır. Bakalım, bir 5 yıl ya da 3 yıl sonra dahi ne gibi değişimler olacak bu konuda.

Hakkında Shn Bilişim

Check Also

The Fight Against Tech Protecting Start Page

If You Read Nothing Else Today, Read This Report on Tech Protecting Start Page You …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir