Son Haberler
Anasayfa » Nasıl Yapılır » MS Word’de Madde İşaretleri Kayboldu Nasıl Geri Getirebilirim?

MS Word’de Madde İşaretleri Kayboldu Nasıl Geri Getirebilirim?

Bilgisayarımızda yüklü olan yazı tipleri bazı kişilere kesinlikle yetmez, dafont, fonttr gibi sitelerde güzel fontlar buluruz, yükledikçe yükleriz. Bu yazı tipi de güzelmiş, bu da çok güzelmiş diyerek font arşivimizi tahmin edemeyeceğimizden fazla büyütürüz. Bundan sonra ise facia, çünkü yazılarda veya tasarımlarda yazı tipine ihtiyaç oluştuğunda font değiştirebildiğimiz açılır menünün dibini göremeyiz. Daha sonrası ise üşenmezsek, fonts klasörüne gidip temizlik yapmaya başlarız. Hem bizim yüklediklerimizin haricinde, bilgisayara kurduğumuz programlarla birlikte bir çok yazı tipi de bizden habersiz yüklenmiştir. Bunu o sırada anlarız. Belki de hiç bir zaman ihtiyaç duymayacağımız garip karakterli yazı tipleri de vardır. Hem de birden fazla.

chartmonotypeBuraya Dikkat
İşte Windows/Fonts klasörünü temizlemeye başladığımızda ilk fireyi veririz. O garip, şekillerle dolu yazı tipleri aslında ummadığımız yerde bir çok işe yarıyordur :)

Başlıkta belirttiğim gibi, Microsoft Office ürünlerinde madde işaretleri simgesi görünmüyorsa, madde işaretleri bozulduysa, nasıl geri getireceğim diyorsanız; bilin ki sildiğiniz o fontlardan kaynaklandı :)

Merak Etmeyin Çözümü Var!
Microsoft Word, Excel, PowerPoint uygulamalarında madde işareti için farklı bir yazı tipi seçmediğiniz sürece, Symbol yazı tipinden bir madde işareti karakterini kullanır. Symbol yazı tipi zarar görmüşse veya silinmiş, kullanılamıyorsa, Wingdings yazı tipini kullanır. Symbol yazı tipini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Veya Wingdings yazı tipinden farklı bir madde işareti karakteri seçmek için Biçim menüsünden Madde İşaretleri ve Numaralandırma komutunu seçin.

Symbol (True Type) Yazı Tipi (Font) İndir
Wingdings Normal Yazı Tipi (Font) İndir
Wingdings2 Normal Yazı Tipi (Font) İndir
Wingdings3 Normal Yazı Tipi (Font) İndir

Konu Hakkında Yapılan Aramalar:

  wrd de derece iareti nasl yaplr, , 

Hakkında Murat SK

Murat SK, BilişimNokta’nın kurucu ortaklarından. 1998 yılından beri web tabanlı uygulamalar ile ilgileniyor. Hem yazılım ile ilgili hem de tasarım ile ilgili makaleler yazıyor. Yeni teknolojinin yeni ürünlerini inceler, raporunu paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir