Son Haberler
Anasayfa » İnceleme » Map Downloader İle Google Haritalarını İndirin

Map Downloader İle Google Haritalarını İndirin

Özellikle coğrafya bölümü öğrenci ve mezunlarının, jeologların, harita ile işi icabı ya da kişisel olarak ilgilenenlerin ilgisini çeken, eşine nadir rastlanan bir program; BigEast Map Downloader for Google Maps
Bu program, haritalara işi düşenlere bir can simidi, haritalar ile ilgili ödev hazırlayanlara iyi bir kaynak, sayısal haritanın gücünü keşfedebilenler için bulunmaz nimet. Bunların nedenini bilmek için CBS ne demek, önce bunu bilmek gerek. CBS ile başlayalım;

CBS Ne Demek?
CBS, Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin başh harflerinden oluşuyor. CBS, kimi araştırmacılara göre konumsal veri sistemlerin bütününü içerip, coğrafi bilgiyi sorgulayan bir bilimsel kavram, kimilerine göre; konumsal verileri sayısal yapıya dönüştüren bilgisayar tabanlı bir araç, kimilerine göre de; projelere, organizasyona yardımcı olan bir veri tabanı yönetim sistemi olarak açıklanır. Buna bağlı olarak yapılabilecek en genel CBS tanımı ise şu şekildedir:
Coğrafi Bilgi Sistemi, konum verilerine dayanan gözlemler ile elde edilen grafik ve grafik-olmayan verilerin toplanıp, saklanarak, işlenmesi ve kullanıcıya sunulması işlemlerini bütün olarak gerçekleştirebilen bir bilgi sistemidir.”

CBS ile ilgilenen kişiler bir çok zaman harita verilerine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç,  çoğumuzun bildiği fiziksel, siyasi haritalardan ziyade haritaların görünür kısmının üzerinde bir görünmeyen katmanın oluşturduğu verilere dayanır. Buna da kısaca Sayısal Haritalar diyebiliriz. Sayısal haritalar da bizlere bilinen tipik haritalardan daha fazla veri, ipucu, bilgi verebilmektedir.

İşte bu konuşan haritalara erişmek için normal bildiğimiz haritaları sayısallaştırmamız gerekir.

Harita Nasıl Sayısallaştırılır?

harita_nasil_sayisallastirilirHaritayı sayısallaştırmak isteyen ve CBS ile yeni yeni ilgilenmeye başlayanların ilk yaptıkları şeylerden biridir, arama motorlarında türkiye haritası, il haritası, mahalle haritası aramak… Çoğu da uğraşmak istemez. Elimizde Google Haritaları’nı sayısallaştırabileceğimiz bir yazılım varsa, çok da mühim olmaz; internetin en ücra, üyeliğin zorunlu olduğu forumlarda bir harita indirmek için çekilen çileler…

Haritayısayısallaştırmak için öncelikle bu adresten Map Downloader for Google Maps programını indiriyoruz. Kurulumunda ayrıntılı bir durum yok, tipik bir program kurulumundan sonra %90’ı haritadan oluşan ana yazılım ekranı karşımıza çıkıyor.
Büyük harita kısmından sayısallaştırmak istediğimiz bölgeye yakınlaşıyoruz. Bir dörtgen çizmeye hazırlanacağız, dörgeni çizmek oldukça basit. Yakınlaştığımız haritada dörtgenin sol üst köşesini belirlemek için, uygun yerde mouse sağ klik yapıyoruz ve ardından “First Point“‘i daha sonra dörtgeni tamamlayacak olan sağ alt köşeyi seçmek için yine mouse sağ klik ile “Second Point“i seçerek dörtgenimizi oluşturuyoruz.
İstediğimiz alan, harita üzerinde koyu bölge ile gösteriliyor ve ayrıca seçilen dörtgene ait üst, sağ, sol ve alt enlem, boylam bilgileri koordinat bazında sol tarafta bulunan “Coordinates” başlığı altında otomatik olarak belirleniyor.
Bu başlığın biraz daha altında Bağlantı ayarları var, alt başlıkları pasif olarak yer alıyor, bağlantı problemleri yaşayanlar için proxy bağlantıları kurulabilmesi için düşünülmüş bir bölüm

O başlığın da altında İndirme ayarlarını göreceğiz, harita üzerinde seçtiğimiz alanı ne kadar yakın olarak indirip sayısallaştıracağımızı, 3 farklı harita tipini seçebileceğimiz bölümü, indirme hızına büyük ölçüde etki eden işlemci desteğini ( 8 işlemciye kadar multithread özelliği), ayrıca google server değiştirilmesi gerektiği zaman yapılacak değişikliği sağlayan bölümler mevcut. Burdaki seçenekleri kendimize göre belirleyip “Download Map” butonuna basıyoruz ve haritamız bilgisayarımıza inmeye başlıyor…

harita_kaydetme_programi_kml_esri_tab_dosyasi

Butona bastıktan sonra karşımıza önce İndirme Raporu çıkıyor, olası bir hatada log tutup, üreticisine bildirilebiliyor. Fakat ekibimiz ile çok kez denedik, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Çok beklemeden haritamızı otomatik olarak indiriyoruz, bizden harita ismi isteyecek, oraya haritamıza herhangi bir isim verdikten sonra karşımıza Bitti sonuç ekranını çıkartacak. Bu ekranda yine seçilen alanın enlem ve boylam bilgilerini, seçilen alanın seçilen yakınlaşmada oluşturduğu haritanın pixel cinsinden ebatını ve harita dosyalarının hangi klasöre kaydedildiğini gösteren bir özet raporu da görüntülüyoruz.

Burada asıl önemli olan bu rapor ekranında elde ettiğimiz haritayı ESRI için TFW dosyası, MapInfo için TAB dosyası veya Google Earth için KML dosyası olarak kaydedebiliyor olmamız çok büyük nimet.

Map Downloader – İNDİR

Konu Hakkında Yapılan Aramalar:

  google map indir,  harita google,  haritalar google,  harita program,  harita programı indir,  Harita indirme programı,  harita indir,  google maps,  HARİta programı,  google maps haritalar,  harita program?,  google harita, , 

Hakkında Murat SK

Murat SK, BilişimNokta’nın kurucu ortaklarından. 1998 yılından beri web tabanlı uygulamalar ile ilgileniyor. Hem yazılım ile ilgili hem de tasarım ile ilgili makaleler yazıyor. Yeni teknolojinin yeni ürünlerini inceler, raporunu paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir