Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Sosyal Medya Tehlikeli mi Oluyor?

Sosyal Medya Tehlikeli mi Oluyor?

Sosyal medya, bir çok farklı yararı insan hayatına sunsa da; son yıllarda yaşadığı gelişme ile bazı tehlikelerin de insan hayatına girmesine neden olmaktadır. Nitekim, sosyal medya siteleri üzerinden yapılan toplantılar, birleşmeler ve oluşan gruplar bir çok farklı ciddi eyleme imza atmıştır. En temelinde dahi; bu şekilde yasa dışı örgütlerin bir araya gelmesi için sosyal medya çok ciddi bir alan olmuştur.

Fazlasıyla Özgür

Sosyal medya ve internet hemen herkes için özgür bir alan olmalıdır. Bu oldukça doğru ve desteklenmesi gereken bir düşüncedir. Lakin, özgürlüğünde mutlaka bir sınırı olması gerektiği de asla unutulmamalıdır. Zira bir çok sosyal medya sitesine girdiğimiz vakit, hemen her türlü illegal örgütün, cinsel içerikleri grupların ya da yasa dışı çok farklı plâtformların bu sosyal medya siteleri içerisinde yer aldığını görebiliyoruz. Üstelik tüm bu gruplara erişim ise çok basit ve engelsiz. Yani, her yaştan çocuğun yer aldığı bu sosyal medya sitelerinde ilkokul düzeyinde ki bir çocuk, çok rahat bir şekilde cinsel içerikli ya da şiddet unsuru barındıran sayfalara ulaşabiliyor. Düşünün, bir mahalledesiniz ve çocuklarınız var. Tam mahallenin arkasında ise barlara ait alanlar var. Üstelik tam dibinizde olan bu alanlara giriş tamamen açık, kolay.

Yani 10-20 metre yürüyen bir çocuk, kendisini bu barların içerisinde bulabiliyor. Ne kadar kötü olurdu değil mi? İşte, sosyal medya da ki en büyük tehlike de bu. Tek bir arama ile, aynı site içerisinde ki bir çok olumsuz örnek içeren oluşumlara herkes ulaşabiliyor. Umuyoruz ki bu konuda çok daha kapsamlı yaptırımlar ve engellemeler sosyal medya siteleri içerisinde aktif olur.

Hakkında Shn Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir